top of page

Informētu lēmumu pieņemšana dzemdībās


Baiba Mellenberga

Dūla apmācībā


 

Ir būtiski detaļās pārdomāt un pārrunāt savu vīziju par dzemdībām kopā ar partneri vai citu atbalsta personu vēl labu laiku pirms tām, lai vari atrast sev piemērotāko dzemdību vietu, ar kuru Tev saskanēs viedoklis par dzemdību procesu.

Ja tādi momenti kā epiduārālās anastēzijas izmantošana, stimuklācija, lēmumu pieņemšanas process, āda-āda kontakts, zīdīšanas uzsākšana, informatīvais atbalsts u.c. tiks atstāti uz dzemdību dienu, tad saņet tieši to atbalstu, ko esi vēlējusies, var kļūt par lotereju.


 

Lielākā daļa Latvijas māmiņu dzemdē kādā no dzemdību stacionāriem, un lielākā daļa no tām dzemdē bez līgumspeciālista. Tas cita starpā nozīmē to, ka ir liela varbūtība, ka komunikācija ar atbalsta personām pirmo reizi notiek jau dzemdību laikā, nevis pirms tām. 


 

Dzemdības, lai arī skaists notikums, tomēr ir gana izaicinošs gan māmiņai, gan atbalstošākajam personālam un nereti ieteikumi var izklausīties kā neapstrīdami apgalvojumi, īpaši ja māmiņai nav saprotami lietotie medicīniskie terminos un tas var radīt plaisu vēlamās sadarbības vietā. 

Esot dzemdību sāpēs, ir normāli, ka lai gan esi pie pilnas apziņas un saprāta, ka var nebūt spēka un kapacitātes apstrīdēt vai diskutēt par ieteikumiem, ja tie tiek izteikti pārāk kategoriski. 

Arī pati dzemdību situācija ‒ pilnīgi jauns, transformējošs notikums, kas notiek samērā ātri, sieviete ir ievainojama un trausla, un tās pārliecība par savām spējām un zināšanām strauji krītas.


 

Dzemdībās lielā mērā atspoguļosies tas, kā esi dzemdībām gatavojusies, kā esi ēdusi, ar kādām fiziskajām aktivitātēm nodarbojusies, ko pieredzējusi, cik pārliecināta esi un daudzi citi faktori, kas saistīti tavu dzīves ceļu. Bet šī, protams, ir tikai viena puse ‒ par tevi. Otra puse ir sadarbības stacionāra speciālisti. Vecmātes un ārsti, kuri gadiem ir mācījušies, lai medicīniski atbalsītu sievieti dzemdību laikā. Šķietami perfekta formula, kā piedzīvot savas ideālās dzemdības, ja esi gatavojusies un ja tevi pretī sagaida zinošs personāls.


 

Tas, ko esmu novērojusi dzemdībās, – sievietes, iespējams, neapzināti uzliek ļoti lielu atbildību personālam stacionārā. Kamēr grūtniece ir mājās, viņa sevi monitorē, atslābinās, atpūšas, jūt bēbīti un sevi. Brīdī, kad nonāk stacionārā, to izdarīt ir daudz grūtāk, jo apkārt ir cilvēki, kuri vēlas atbildes uz jautājumiem par to, kā jūties, kā līdz šim ir gājis, vēlēsies noskaidrot arī to, kur esi mācījusies un vai esi precējusies, tavu telefona numuru un dzīvesvietas adresi. Tādēļ nereti grūtniece tiek izsista no līdzšinējā dzemdību rituma.


 

Ticu, ka var justies relaksētāk un mierīgāk, iekārtojot dzemdību telpu un ko tieši paņemt līdzi uz stacionāru (informāciju atradīsi citos avotos). Bet šoreiz vēlos tev izstāstīt vienkāršu metodi, kā tomēr palikt galvenajai, pārliecinātai par savām izvēlēm un lēmumiem un neapjukt visā ko tev saka dzemdību laikā.


 

Kādā grāmatā izlasīju par 5 soļiem, kuri ļautu vieglāk izprast procesu, justies galvenajai

dzemdībās, būt pārliecinātai par savu lēmumu:

Ieguvumi. Pajautā personālam, kāds būs tavs ieguvums, ja izvēlēsies konkrēto priekšlikumu.


Riski. Kādi varētu būt riski, ja izvēlēsies vai, tieši otrādi, neizvēlēsies kādu no ieteikumiem?

Alternatīvas. Ko vēl mēs konkrētā situācijā varētu darīt?

Intuīcija. Ko saka tava iekšējā balss. Un šis ir svarīgi ‒ dzemdībās tu esi tā, kas visu jūt, katru mazāko sāpīti, kā bēbītis rotē, kā slīd. Esi klātesoša.

Nedarīt neko. Arī šis ir labs paņēmiens. Kā būtu, ja nedarītu neko. 5 minūtes, 1 stundu, varbūt 2 stundas. Iespējams, minūti, lai vienkārši sagremotu visu saņemto informāciju un pieņemtu lēmumu.

 

Šie pieci punkti patiesībā var palīdzēt jebkurā dzīves situācijā, kad jāpieņem svarīgi lēmumi. Lai izdodas piedzīvot pārliecinātas, skaistas dzemdības!


Un vēl viena būtiska atziņa ‒ arī sievietei ir jāizdara savs mājasdarbs, gatavojoties dzemdībām! Tev ir rūpīgi jāizplāno, kas būs tava speciālistu atbalsta komanda (vecmāte, ginekologs, dūla), partneris, kādas atbalsta metodes tev palīdzēs pārvarēt sāpes, un, lai gan dzemdību gaita nav 100 % paredzama, tev ir jāizvēlas dzemdību stacionārs, kura vīzija par dzemdību vadību (medikamentu pielietošanu, atsāpināšanu, dzemdību pozām), komunikācijas stils, pieeja krūtsbarošanas atbalstam saskan ar tevi!


Lai mierpilnas un spēcinošas dzemdības!





 

Avoti

Miller, S. “Practical ways yo make your birth better”, 2019




header.all-comments


bottom of page