Karīna Karalkina, zīdīšanas konsultante, sertificēta vecmāte, masiere
Sekss un tuvība var būt pārbaudījums jaunajiem vecākiem... Mazāk laika, nogurums, hormonālās izmaiņas un raizes var apgrūtināt šo neatņemamo veselīgas dzīves sastāvdaļu.
Ja tev un partnerim ir dažādas seksuālās vēlmes pēc dzemdībām (kas bieži tā arī ir), var rasties zināms stress un draudi attiecībām.
Vairumā attiecību viss atgriežas savās sliedēs pāris mēnešu pēc dzemdībām. Svarīgi būt pacietīgiem un ieinteresētiem. Un pats svarīgākais - runāt ar partneri. Ja raizējaties, ka seksa dzīve cieš fiasko, zudis libido, radies diskomforts, nejūties pietiekami seksapīla vai kas cits, aprunājies ar savu veselības aprūpes speciālistu!
Tavas seksuālās izjūtas pēc dzemdībām
Pēc dzemdībām var rasties sajūta, ka seksa tev vairs nekad nebūs. Bet neuztraucies, interese par seksu atgriezīsies! Daudzām māmiņām tas notiek 1‒3 mēnešu laikā pēc bērna piedzimšanas, citreiz tas prasa ilgāku laiku, kas arī ir fizioloģiski.
Zīdīšana un sekss
Dažas māmiņas atklāj, ka, barojot bērnu ar krūti, jūtas jutekliskas un seksuālas. Daļēji tas saistīts ar hormonu oksitocīnu, kas iesaistīts zīdīšanas veicināšanā un arī seksuālā uzbudinājumā. Tas ir pilnīgi normāli. Taču normāli ir arī tas, ka, barojot bērnu ar krūti, sekss interesē mazāk.
Barošana ar krūti var izraisīt maksts sausumu, taču šajā situācijā var izmantot aptiekā nopērkamu lubrikantu un speciāli izstrādātus mitrināšanas krēmus makstij.
Barojot bērnu ar krūti, seksa laikā, iespējams, mīlestības hormona oksitocīna
izstrādes dēļ no krūtīm sūksies piens. Brīdini par to savu partneri, ka šis ir tikai apliecinājums tavai mīlestībai, un, iespējams, līdzēs, ja pabarosi savu mazuli, pirms nodarbojies ar seksu.
Tavs ķermenis un sekss pēc mazuļa
Pēc dzemdībām, kad beidzas lohiju izdalīšanās (apm 5‒6 ned. Pēc dzemdībām), jutīsies gatava fiziski un mentāli (ja vien ārsts nav ieteicis citādi).
Ja tev bijušas grūtas dzemdības vai šuves, organismam būs nepieciešams laiks, lai atveseļotos. Daudzas jaunās māmiņas seksa laikā jūt sāpes vai diskomfortu, taču ar laiku tas parasti uzlabojas. Lietojot lubrikantu vai estrogēnu krēmus, sekss kļūst krietni patīkamāks.
Tavs ķermenis pēc grūtniecības un dzemdībām var mainīties un, lai gan tas ir normāli, šīs pārmaiņas var ietekmēt to, cik seksuāla jūties. Pieņemt sevi un jaunās ķermeņa aprises (kuras ļoti iespējams vēl mainīsies, mainoties hormonālajam fonam un lēnām atjaunojoties pēc dzemdībām) var palīdzēt samērīgas un atbilstošas fiziskas aktivitātes. Atceries, ka Tavs ķermenis ir paveicis milzu darbu un viņam ir vajadzīgs laiks pielāgoties jaunajai situācijai!
Kontracepcija pēc dzemdībām
Jūs kā jaunie vecāki, iespējams, vēl nebūsiet gatavi plānot nākamo bērniņu, tāpēc, pirms atkal sāc nodarboties ar seksu, ieteicams padomāt par kontracepciju. Ārsts vai vecmāte parasti runā par kontracepciju 6 nedēļu pārbaudē pēc dzemdībām. Ja jūs ar partneri jau pirms tam esat gatavi mīleties, pārrunājiet ar savu ginekologu izsargāšanās tēmu.
Nedrīkst aizmirst, ka dažas māmiņas ir auglīgas vēl pirms mēnešreižu atjaunošanās.
Varbūt, ir dzirdēts, ka barošana ar krūti mazina grūtniecības iestāšanās iespējamību. Tā tiešām ir, taču pilnībā paļauties uz to nevar. Par kontracepcijas iespējām ieteicams parunāt ar ārstu vai vecmāti ‒ daži kontracepcijas veidi nav piemēroti māmiņām, kuras baro bērnu ar krūti.
Emocionālas tuvības uzturēšana
Ir daudz veidu, kā uzturēt saikni ar partneri. Sarunas par savām izjūtām un partnera sajūtu uzklausīšana un pieņemšana palīdzēs saglabāt emocionālu tuvību ļaus jums abiem saprast, kas notiek jūsu attiecībās.
Ja viens no jums mājās rūpējas par mazuli, kamēr otrs strādā ārpus mājas, pārbaudiet, vai abi dalāties ar ikdienišķiem ģimenes uzdevumiem un vai abiem ir ērti, kā šie uzdevumi tiek dalīti.
Pavadīt laiku kopā var būt lielāks izaicinājums. Iespējams, varēsiet doties pastaigā vai kopīgi ieturēt vakariņas. Ja nevarat atrast kādu, kas rūpētos par mazuli, dodaties pastaigā kopā ar bērnu vai kopā ieturat maltīti, kad bērns ir aizmidzis.
Ir daudz veidu, kā sniegt un saņemt tuvību. Sāciet ar vienkāršām lietām, piemēram, ikdienā pieskaries vairāk savam partnerim, apskauj partneri biežāk, skūpsti, sadodies rokās un glāsti. Fiziska pieķeršanās var veicināt iekāri un novest pie seksa, kad abi esat gatavi.
Rūpes par sevi
Veselīgs uzturs un vingrošana, kā arī atpūta un miegs ir pamats rūpēm par sevi. Grūti domāt par seksu, ja esi emocionāli vai fiziski nogurusi un ar mazu bērniņu ir viegli aizrauties bērna ikdienas rūpēs un aizmirst par savām vajadzībām.
Tāpēc palīdz solījums sev – vismaz 15 minūtes katru dienu kaut ko darīt savā labā. Tā varētu būt saruna ar draudzeni, došanās pastaigā vai grāmatas lasīšana.
Comments