Anete Polanska
Vecmāte, galvenā māsa Northway klīnika
Atbalsta grupa IVF māmiņām te: ZOOM
Runājot par vīriešu neauglību, jāatceras, ka spermatozoīdu izstrāde un nobriešana ir ļoti jutīga pret atsevišķiem nelabvēlīgiem faktoriem, piemēram, mazkustīgu dzīvesveidu; sēdošu darbu; hroniskām slimībāmun hroniskiem infekcijas perēkļiem, kas vājina imunitāti; pārslimotām veneriskām un uroloģiskām slimībām; regulāriem aizcietējumiem.
Jābūt uzmanīgiem ar dažādiem vispārējiem iemesliem, kas vājina imūnsistēmu (nepilnvērtīgs miegs, pārstrādāšanās, neregulārs un nabadzīgs uzturs, hronisks stress, pārlieku liela fiziska aktivitāte).
Vīrieša auglību nelabvēlīgi ietekmē ilgstoša dzimumatturība un arī pretējais – pārmērīga dzimumaktivitāte, tāpat problēmas var radīt psiholoģiskais stress, fiziska un emocionāla spriedze. Tāpat spermas kvalitāti pazemina alkohols, nikotīns, narkotiskās vielas, kaitīgi arodfaktori, iekšējo orgānu slimības.
Lai noskaidrotu vīrieša neauglības cēloņus, lieto dažādas diagnostikas metodes, taču vispirms vīrietim vajadzētu doties pie urologa, androloga vai venerologa, kas gan veiksvispārējo veselības pārbaudi, gan nozīmēs nepieciešamās papildu analīzes.
Parasti pirmais izmeklējums, ko veic vīriešu auglības noteikšanai, ir spermas klīniskā analīze, kad tiek pārbaudīta spermas kvalitāte, kas ir primārais faktors ceļā uz veiksmīgu bērniņa ieņemšanu.
Jebkuras auglības noteikšanas sākumā tiek veikta rūpīga informācijas apzināšana par vīrieša slimības vēsturi, kā arī iegūto datu apkopošana. Tiek pētīts jautājums par pārciestajām un, iespējams, pārmantotajām slimībām, veiktajām ķirurģiskajām procedūrām. Ievāc informāciju par kaitīgajiem faktoriem, kā arī dzimumfunkciju.
Apskate sevī ietver ĶMI noteikšanu, vīrišķo dzimumpazīmju izvērtēšanu, kā arī visu dzimumorgānu vizuālu apskati un palpatoru pārbaudi un patoloģijām.
Iespējamie izmeklējumi:
spermas izmeklēšana (spermogramma, nepieciešamības gadījumā padziļinātas
spermas analīzes specializētās laboratorijās),
nepieciešamie laboratoriskie izmeklējumi,
USG izmeklēšana.
Apaugļošanās problēma mūsdienu pasaulē ir aktuāla, tomēr tā netiek pietiekami atspoguļota sabiedrībā - es gribētu iedrošināt nekaunēties par to un meklēt nepieciešamo palīdzību, jo, kā jebkura veselības problēma, arī auglības samazināšanās ir risināma.
Ja pārim neiestājas grūtniecība 6‒12 mēnešu laikā, aicinu vīriešus vērsties pie urologa, kurš nepieciešamības gadījumā nosūtīs pie reproduktologa (neauglības ārstēšanas speciālista) vai androloga (vīriešu neauglības ārstēšanas speciālista).
Lai izdodas!
Avoti:
1. European Society of Human Reproduction and Embryology. Unexplained infertility.
2023. Pieejams: https://tinyurl.com/2p9u4zpm
2. Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas Reproduktologu un embriologu
sekcija. Neauglības diagnostika un ārstēšana. Klīniskās vadlīnijas. 2012. Pieejams:
3. Slimību profilakses un kontroles centrs. Reproduktīvā veselība. 11.09.2023. Pieejams:
4. Slimību profilakses un kontroles centrs. Neauglība. 13.03.2024. Pieejams:
5. Slimību profilakses un kontroles centrs. Vīrieša (ne)auglība. 08.12.2021. Pieejams:
6. Latvijas Andrologu biedrība. Pārvarot vīriešu neauglību. Rīga. 2023. 31 lpp..
תגובות